Awantura na Plebanii w 1845 roku

56986fa877b23W czasie inwentaryzacji archiwum na strychu Plebanii w Gryfowie Śląskim, dokonanych przez studentów z Niemiec i Polski pod kierownictwem dr Jarosława Bogackiego z Uniwersytetu Opolskiego. Oprócz starych rachunków, faktur podatkowych natknięto się również na interesujące dokumenty z codziennego życia mieszkańców naszej plebani. Między innymi zbiór dokumentów z 1845 r. dotyczącego sporu między proboszczem Greulichem a kantorem Engelem. Cały spór opisany jest z punktu widzenia kantora Engela który w swojej skardze tak opisuje całe zdarzenie. Zaczęło się od tego że proboszcz Greulicht poprosił na rozmowę w cztery oczy kantora Engela. W ostrych słowach a nawet krzycząc wypomniał kantorowi że jego córka pojechała do Lwówka Śląskiego i wróciła dopiero o czwartej w nocy. Mało tego, doszło do jego uszów że tam spotkała się z młodymi dziewczętami , należącymi do kościoła Niemiecko – katolickiego. To bardzo zdenerwowało proboszcza Greulicha albowiem Kościół Niemiecko- katolicki był tylko z nazwy katolickim gdyż w 1844 roku, założyciele i wyznawcy tego ruchu religijnego wystąpili z Kościoła Rzymskokatolickiego i prowadzili swoje oddzielne nauczania i praktyki religijne.

Na odpowiedź kantora Engela – „ że sam zezwolił swojej córce na samodzielny wyjazd do Lwówka Śląskiego i 1spotkania się z koleżankami a proboszczowi nic do tego”. Proboszcz Greulicht wpadł w szał i z furia złapał kantora Engela popularnie mówiąc za „fraki” i kilka razy nim potrząsnął. Gdy kantorowi Engelowi udało się jak pisze w swojej skardze – „uwolnić z brutalnych objęć proboszcza”. Ten kilkakrotnie uderzył go pięścią w twarz i w głowę w okolicach uszy. Powodując u kantora Engela prawdopodobnie złamanie nosa, podbicie oczu i opuchnięcie brwi. W czasie tego zajścia, jak twierdzi kantor Engel zachował on bierną postawę wobec proboszcza Greulicha, jednak potworny ból zmusił go do opuszczenia „ tej wstydliwej areny walki” i udał się do domu. Historia ta miała swój finał. Na wieść o rękoczynach proboszcza wokół budynku plebani zebrało się około 600 osób. Tłum nie był życzliwie usposobiony do proboszcz Greulicha co spowodowało jego ucieczkę z parafii.

Kantor – W Kościele rzymskokatolickim kantor jest powołany zgodnie z zasadą dobrej wiary do przewodzenia i intonowania w chórze wokalnym. Jako śpiewacy-soliści biorą udział oratorium kościelnym a po nabożeństwach udziela się w oratoriach świeckich oraz prowadzi merytorycznie scholę cantorum. Współcześnie kantor w kościołach katolickich nie tylko w parafiach sprawnie kieruje śpiewem wiernych

Na podstawie strony facebookowej Kulturerbe Schlesiens 2016 opracował Jan Wysopal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ dziewięć = 16