Awantura na Plebanii w 1845 roku

56986fa877b23W czasie inwentaryzacji archiwum na strychu Plebanii w Gryfowie Śląskim, dokonanych przez studentów z Niemiec i Polski pod kierownictwem dr Jarosława Bogackiego z Uniwersytetu Opolskiego. Oprócz starych rachunków, faktur podatkowych natknięto się również na interesujące dokumenty z codziennego życia mieszkańców naszej plebani. Między innymi zbiór dokumentów z 1845 r. dotyczącego sporu między proboszczem Greulichem a kantorem Engelem. Cały spór opisany jest z punktu widzenia kantora Engela który w swojej skardze tak opisuje całe zdarzenie. Zaczęło się od tego że proboszcz Greulicht poprosił na rozmowę w cztery oczy kantora Engela. W ostrych słowach a nawet krzycząc wypomniał kantorowi że jego córka pojechała do Lwówka Śląskiego i wróciła dopiero o czwartej w nocy. Mało tego, doszło do jego uszów że tam spotkała się z młodymi dziewczętami , należącymi do kościoła Niemiecko – katolickiego. To bardzo zdenerwowało proboszcza Greulicha albowiem Kościół Niemiecko- katolicki był tylko z nazwy katolickim gdyż w 1844 roku, założyciele i wyznawcy tego ruchu religijnego wystąpili z Kościoła Rzymskokatolickiego i prowadzili swoje oddzielne nauczania i praktyki religijne.

Na odpowiedź kantora Engela – „ że sam zezwolił swojej córce na samodzielny wyjazd do Lwówka Śląskiego i 1spotkania się z koleżankami a proboszczowi nic do tego”. Proboszcz Greulicht wpadł w szał i z furia złapał kantora Engela popularnie mówiąc za „fraki” i kilka razy nim potrząsnął. Gdy kantorowi Engelowi udało się jak pisze w swojej skardze – „uwolnić z brutalnych objęć proboszcza”. Ten kilkakrotnie uderzył go pięścią w twarz i w głowę w okolicach uszy. Powodując u kantora Engela prawdopodobnie złamanie nosa, podbicie oczu i opuchnięcie brwi. W czasie tego zajścia, jak twierdzi kantor Engel zachował on bierną postawę wobec proboszcza Greulicha, jednak potworny ból zmusił go do opuszczenia „ tej wstydliwej areny walki” i udał się do domu. Historia ta miała swój finał. Na wieść o rękoczynach proboszcza wokół budynku plebani zebrało się około 600 osób. Tłum nie był życzliwie usposobiony do proboszcz Greulicha co spowodowało jego ucieczkę z parafii.

Kantor – W Kościele rzymskokatolickim kantor jest powołany zgodnie z zasadą dobrej wiary do przewodzenia i intonowania w chórze wokalnym. Jako śpiewacy-soliści biorą udział oratorium kościelnym a po nabożeństwach udziela się w oratoriach świeckich oraz prowadzi merytorycznie scholę cantorum. Współcześnie kantor w kościołach katolickich nie tylko w parafiach sprawnie kieruje śpiewem wiernych

Na podstawie strony facebookowej Kulturerbe Schlesiens 2016 opracował Jan Wysopal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 3 = dziewięć