Trochę historii z starych gazet.

DSCF0313Co raz więcej ciekawostek historycznych dotyczącego naszego miasteczka , wychodzi na światło dzienne. Wiele można wyczytać z starych gazet i czasopism odnajdywanych w rozmaitych miejscach, a szczególnie na strychach remontowanych domów. Czasami są bardzo zniszczone a nie które w doskonałym stanie. Gazetę „Greiffenberger Anzeiger” drukowano w budynku obecnego Supermarketu pana Sawczaka gdzie dawniej mieściła się restauracja „Staropolska” .

Zamieszczone w niej były ogłoszenia i wiadomości lokalne. Rarytasem jest DSCF0298niewątpliwie znaleziony egzemplarz gazety „Grieffenberger Anzeiger” z 2 września 1939 roku. Trudno jest jednak znaleźć w tym numerze wiadomości lokalnych gdyż cały numer poświęcony jest wystąpieniu Adolfa Hitlera w dniu 1 września 1939 roku w Reichstagu. Artykuły przesączone propagandą wojenną i nazistowską retoryką oraz rzadkim niezwykłym fałszem. W skrócie: Hitler stwierdził, że prawie już zawarł porozumienie z Polską, cala wina leży po stronie Anglii. „Perfidny Albion”, rozpoczął kampanię szczucia Polaków przeciwko Niemcom i spowodował wojnę domową, zmierzając do całkowitego zniszczenia pokojowo nastawionej ludności niemieckiej.
Po rozpoczęciu inwazji bez wypowiedzenia wojny, Hitler ogłosił: „Jestem zdecydowany, rozwiązać najpierw problem Gdańska, po drugie korytarza i po trzecie postarać się, aby w stosunkach Niemiec i Polski nastąpił zwrot, zapewniający pokojowe współżycie. Walczyć tak długo, aż albo skłoni do tego obecny Rząd Polski, albo inny Rząd Polski będzie do tego gotowy”. Prowadzi wojnę po to, by zapewnić pokojową koegzystencję z Polską. Jak to się wszystko skończyło wiemy z lekcji historii. Interesujące są fotografie francuskich samolotów stojących na lotnisku w Metz i angielskich na lotnisku pod Londynem. Szkoda że nie widać ich było w 1939 DSCF0299roku na polskim niebie. Mówiąc językiem dyplomacji – „ Sojusznicy nie wykonali swoich wcześniejszych zobowiązań”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


9 − = osiem