Z sercem o Gryfowie Śląskim.

Zdjęcie Artur Daniel Grabowski

Zdjęcie Artur Daniel Grabowski

W dniu 14 lutego 2014 w sali obrad na gryfowskim ratuszu, odbyła się konferencja naukowa pt. MATERIALNE I NIEMATERIALNE DZIEDZICTWO KULTUROWE GMINY GRYFÓW ŚLĄSKI I OKOLIC. CZĘŚĆ I: DZIAŁANIA ZACHOWAWCZE – PRZYWRACANIE ZNACZEŃ – CZYNNIKI ROZWOJU I INTEGRACJI SPOŁECZNEJ

Sympatyczna i twórcza atmosfera zapanowała na sali gryfowskich rajców miejskich, zwłaszcza że dopisała publiczność i do końca została razem z nami prelegentami. Nie codziennie można wysłuchać doskonale przygotowanych wykładów na temat historii naszego miasta, tym bardziej że zjawili się prelegenci z tkz. „wyższej półki”. Świetny wykład zaprezentował nasz krajan dr. Jarosław Bogacki. Mnogość materiałów i nie znanych dokumentów np. pieczęć herbu Gryfowa Sląskiego gdzie rycerz leży na ziemi a Gryf trzyma swoją łapę nad jego ciałem. Szkoda ze krótki regulaminowy czas nie pozwolił na rozwiniecie tego tematu. Miód na nasze serca wylał pochodzący z Lwówka dr hab. Robert Klementowski. Wizja silnego powiatu gdzie stolica byłaby w naszym mieście mile połaskotała serca lokalnych patriotów. Poniżej skrócony tekst referatu wygłoszonego przez Jana Wysopala wiceprezesa TMG .

Towarzystwo Miłośników Gryfowa Jako katalizator integracji społeczności lokalnej.1621786_3932009595187_1650516208_n

 

W nauce  o chemii – Katalizator jest to substancja przyspieszającą przebieg reakcji  chemicznej  Czy nasze towarzystwo jest taką substancją?  Oczywiście że tak. Czego dowodem jest ta dzisiejsza konferencja . Od 2012 roku , co oczywiście szczególnie nas cieszy. Obserwujemy najazd historyków, regionalistów na nasze miasteczko, którzy przyjeżdżają na rozmaite  spotkania, prezentacje i pogadanki historyczne. Organizowane czy to przez panią Marzenę Wojciechowską dyrektorkę Biblioteki, czy też przez pana Mieczysława Gnacha  z stowarzyszenia „ Homo Viator”. Gryfów Śląski staje się popularny, znany –  czego dowodem jest wzrost zainteresowania  przedwojennymi  zdjęciami, widokówkami na portalach typu Ebay, Alegro zajmujących się sprzedażą i licytacją starych fotografii. Zainteresowanie  powoduje też wzrost cen tych zabytkowych starych fotografii ku rozpaczy lokalnych zbieraczy i hobbystów. Nie było by tego, gdyby  nie  reaktywowane wiosną 2008 roku Towarzystwo Miłośników Gryfowa i działająca w nim grupa pasjonatów . Która , skromnymi środkami –  swoją pomysłowością i  inwencją –  stara się promować nasze miasteczko w dziedzinie historii i turystyki.   . Organizując wystawy starych fotografii i kart pocztowych skłanialiśmy naszych mieszkańców  do refleksji nad mijającym czasem i zagubioną świetnością.

Zdjęcie Artur Daniel Grabowski

Zdjęcie Artur Daniel Grabowski

Wszystkie nasze działania spowodowały,  rozbudzenie się zainteresowania obywateli  Gryfowa Śląskiego  historią swoją, swojego

miasta tą bliską jak i tą daleką. Organizowane  przez nasze towarzystwo rozmaitych konkursów plastycznych i literackich dla dzieci i młodzieży.   Cykl artykułów umieszczanych na łamach Kuriera Gryfowskiego ,  opisujące życie dawnych mieszkańców.  Co roczne wydawanie  Kalendarzy, przedstawiające charakterystyczne gryfowskie budowle. Druk Biuletynu  historycznego – „Gryfowski Hejnalista”.  Wernisaże dotyczących byłych zakładów pracy. Wszystkie nasze działania miały na celu spowodowania wzrostu  dumy u obywateli naszego miasta i wywołanie takiego małego patriotyzmu lokalnego.  Starszym mieszkańcom  powiedzieć – że to nie był stracony czas żyć i pracować w Gryfowie Śląskim. Młodym  ludziom  wyjeżdżających w wielki świat. Dać sygnał, że to nie obciach pochodzić z małego miasteczka . Z miasteczka   tysiącu legend , gdzie za każdym rogiem czai się historia .

ORGANIZATORZY: Uniwersytet Opolski, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Urząd Gminy i Miasta Gryfów Śl, Towarzystwo Miłośników Gryfowa, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Gryfów Śl.
PRELEGENCI:
Olgierd Poniżnik- burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śl.
dr Jarosław Bogacki – prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego
Barbara Grzybek – kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu
dr hab. Robert Klementowski – p.o. naczelnika oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu
Jan Wysopal – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa

MODERACJA:
Marzena Wojciechowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śl.


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


siedem − = 6